Mersin’in En Eski Ve Tek Cinsel Terapi Merkezine Hoş Geldiniz.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki hayatının herhangi bir döneminde cinsel problem yaşamayan veya cinsellikle ilgili destek alma ihtiyacı hissetmeyen neredeyse hiç yok gibi. Bununla beraber ülkemizde cinsel problemleri nedeniyle bir Cinsel Terapi Uzmanına başvuran sayısı, her geçen gün artmasına rağmen, oldukça düşüktür. Dünya Sağlık Örgütü her insanın bedensel ve ruhsal sağlığının önemli bir bileşeni olarak sağlık bir cinselliği olmazsa olmaz saymıştır. Bizce de mutlu evlilikler için Sağlıklı bir Cinsel Yaşam son derece önemlidir.

CİNSEL TERAPİ NEDİR?

Mersin’de 2007 yılından beri Cinsel Terapi alanında çalışıyoruz. Bu alanda Eğitim almış Psikolog ve Psikolojik Danışman olarak Cinsel Terapiye şöyle bir açıklayabiliriz; Cinsel yaşamımız biyolojik etkenlerin dışında, sosyal ve psikolojik etkenlere göre işlemektedir. Bu nedenle iki farklı şekilde cinsel problemler karşımıza çıkar. Birincisi biyolojik ve tıbbi nedenler: Biyolojik ve tıbbi nedenlerle oluşan problemlerde doktorların önereceği ilaç veya operasyonlar etkili olacaktır. Diğer bir neden ise Sosyal ve Psikolojik etkenlerdir. Bunların arasında başta gelenleri şöyle sayabiliriz: yanlış öğrenmeler, cinsellikle ilgili yanlış ve/veya korku verici inançlar, ikili ilişkilerde ortaya çıkan problemler, depresyon vb. gibi. Cinsel Terapi ikinci kısımla ilgilidir. Biyolojik ve Tıbbi nedenlerin dışında kalan nedenlerin araştırılarak bunların giderilmesini sağlayan bir süreçtir.

CİNSEL TERAPİ VE GİZLİLİK

Cinsel Terapide de diğer tüm problemlerde olduğu gibi danışan ile psikoterapist arasında tam bir gizlilik esastır. Biz Mersin’de uzun yıllardır yaptığımız çalışmalarda belki de en fazla önem verdiğimiz konular arasında bu gelmektedir. Zaten ofisimize sadece Cinsel Problemler için gelinmez. Çocuk problemlerinden, bireysel birçok problemle ilgili çalışma yürüten bir ekibiz. Bu da Cinsel Terapi için gelen danışanlarımızın kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlamaktadır.

CİNSEL TERAPİ VE KONFOR

Cinsel Terapiye gelen bir kişinin veya çiftin kendilerini iyi, rahat ve güvende hissetmeleri son derece önemlidir. Çünkü kişinin veya çiftin zihinsel ve ruhsal konforu hem kendisini daha rahat ifade etmesini hem de terapisti ile arasındaki etkileşimin güçlenmesini sağlar. Bu Terapi sürecini hem kısaltır hem de daha kaliteli hale getirir ki problemler daha kolay çözülür. İşte bu zihinsel ve ruhsal konforun sağlanabilmesi bir taraftan doğru düzenlenmiş bir ofis ve profesyonel destek veren bir yardımcı ekip ile diğer taraftan terapistin bu konudaki yeterliği ile alakalıdır. Her ikisini birlikte oluşturabilmenin gururu ile sadece Mersin’e değil Türkiye’nin dört bir tarafına ve Avrupa ülkelerinden gelen gurbetçi vatandaşlarımıza Cinsel Terapi Hizmeti vermeye devam ediyoruz.

CİNSEL TERAPİ SEANLARI NASILDIR?

Daha önce söylediğimiz gibi Sosyal ve Psikolojik yönlerinin araştırılması ilk önceliktir. Cinsel probleme kaynaklık eden bir yanlış öğrenme, korku veya depresyon var mıdır, çiftin ikili ilişkilerinden kaynaklanan problemler var mıdır, bunların tespiti ve giderilmesi terapinin bir yönüdür. Bir diğer yönü ise cinsel eğitimdir. Burada terapistin vereceği bilgilerin haricinde bazı videolar ve yazılardan yararlanılır. Bunların yanı sıra ev ödevleri, yani çiftin veya kişinin evde yapacağı ev ödevleri ile terapi devam eder. Ev ödevleri ayrıntılı bir biçimde anlatılır ve bir sonraki seansta eksiklikler tamamlanarak bir başka uygulama ödevi verilir. Uygulama ödevleri Cinsel Terapinin önemli kısımlarından biridir. Genellikle evde çiftin kolayca uygulayabilecekleri ödevlerdir. Danışanların bu ödevler için kendilerine zaman ayırmaları yeterli olmaktadır.

CİNSEL TERAPİDE SONUÇLAR

Cinsel Terapide sonuçlar danışan terapist uyumu ve iletişimi ile ev uygulamalarına ayrılan zamana göre değişir. İyi bir iletişim kurulabilmişse (bu oldukça büyük oranda Terapistin bu konudaki eğitimine, tecrübesine ve yeteneğine bağlıdır) ve danışan/danışanlar ev uygulamalarına zaman ayırabilirlerse problemlerin çözümü yüzde yüzlere varan bir şekilde gerçekleşir. Görüldüğü üzere bu bir takım çalışması gibi herkesin üzerine düşeni ne kadar yapabildiği ile alakalıdır.

Kendinizi bunun için hazır görüyorsanız doğru adrese giderek yaşamınızı değiştirebilmek son derece kolaydır.

Biz Yaşamınızın Değişim Merkezi olarak sizleri Mersin’de cinsel sorunlarınızın çözümü için bekliyoruz.

Saygılarımızla

İzzet Zülküf ÇELİK, Uzm. Psi. Danışman/Cinsel Terapist

Yaşam YANARDAĞ ÇELİK, Klinik Psikolog/Cinsel Terapist

Comments are closed.