Ağrılı Cinsel Birleşme

AĞRILI CİNSEL BİRLEŞME


Cinsel ilişki sırasında vajen girişinde veya derin ilişkide ağrı hissedilmesi durumudur, tıp dilinde “Disparoni” denilen bu duruma ağrılı cinsel birleşme denir. Cinsel ilişki esnasında devamlı ya da tekrarlayıcı bir şekilde cinsel organ bölgelerinde ağrının olması durumudur.

Disparonisi olan kadınlar vajina girişinde yüzeysel bir acı duymakla birlikte, penisin daha ileri girişlerinde daha derin acı duyabilirler. Bazı kadınlar genellikle bu acının verdiği korku ile ilişki sırasında, vajinal kasların, penisin içeri girmesine engel olacak kadar sıkı şekilde kasılmasıyla seyreden ve vajinismus denen klinik tabloya maruz kalabilirler

Eğer ilk cinsel ilişki deneyiminden beri varsa birincil, sonradan ortaya çıkmışsa ikincil adını alır. Bu ayrım muhtemel nedenlerin ortaya konması açısından önemlidir. Ağrının nedeni organik bir rahatsızlık olabileceği gibi, psikolojik de olabilir. Bu yüzden nedenin saptanması için iyi bir jinekolojik muayene gereklidir.

Bu sorun daha çok ilişki sırasında olsa da bazı kişilerde ilişki öncesi ya da sonrasında da görülebilmektedir. Ağrının derecesi ve niteliği kişiden kişiye değişebilmektedir.

PSİKOLOJİK NEDENLERİ

• Cinsel taciz ve ya tecavüz gibi travmalar,
• Cinsellik konusunun tabu olarak görülmesi,
• Kızlık zarı ile ilgili yanlış bilgiler,
• Cinsel mitler,
• Cinsellikle ilgili yanlış inanışlar,
• İlk geceyle ilgili yanlış ve abartılı korkutucu düşünceler,
• Kişinin duygusal olarak partneri tarafından baskılandığını, kötü davranıldığını düşünmesi,
• Yeterince hazır olunmadan ilişkide bulunma, yetersiz uyarılma,
• İlişkide bir kez acı duyan kadın daha sonraki ilişkilerde de acı duyacağı korkusuyla yeterince gevşeyemez ve kısır döngüye girer…

Yukarıda saydığımız nedenlerden ötürü kişiler cinsel ilişkilerini kısıtlayabilir, içe kapanabilir, evlilik yaşantılarında sorunlarla karşılaşabilir. Cinsel ilişki sırasında ağrı duyulmasının en sık nedeni yetersiz uyarılmadır. Kadın bedeni cinsel ilişkiye hazırlanırken vajina genişler ve kayganlaşır. Bu da ancak yeterli ön sevişme ile mümkündür. Ön sevişmenin kısa olduğu veya hiç olmadığı durumlarda kadında ilişki sırasında ağrı olması kaçınılmazdır. Bu durum uyarılmayı iyice zorlaştırır ve zevk almayı neredeyse imkânsız hale getirir.

Yeterince uyarılamadığı için ağrı duyan kişilere çözüm için ilk önerim ön sevişmeye yeterince zaman ayırmalarıdır. Sevişme öncesi ılık bir duş almak, erotik bir film izlemek ya da bir kitap okumak da yararlıdır. Fantezi kurmak da cinselliğe hazırlanmanın iyi bir yoludur. Eşinizle ilişkinizde sorun varsa öncelikle bu sorunu en azından konuşmaya çalışın. Bütün bunlara rağmen sorun sürerse bir cinsel terapiste danışmayı ihmal etmeyin.

Comments are closed.